Duben vytahuje ze záhonů jeden klíček za druhým, na stromech praskají pupeny a slunce už chvilkami i hřeje. Venku je dobře a počasí na tom nemůže nic změnit. Buďte na zahradě každý den!

Nezapomeň na pomněnku

Pomněnky se prodávají jako dvouletky, ale snadno se vysemeňují, takže na záhonu vydrží řadu let. Lze je pěstovat z volného výsevu.

K dispozici jsou odrůdy v různých odstínech modré, bílé a růžové. Zakrslé odrůdy se hodí na okraje záhonů, nádherné jsou v kombinaci s pestrými letničkami, třeba s měsíčkem a hledíky. V oblibě je mají motýli, proto by v žádné zahradě neměly chybět.

Kompostování snadno a rychle

Koutek s kompostérem nesmí chybět v žádné chytré zahrádce.

ZALOŽENÍ Hromadu kompostu zakládejte na volné půdě, aby se do ní dostaly žížaly. Viděla jsem kompost na betonu, a to je vážně nesmysl.

CO DO NĚJ Všechny čerstvé organické zbytky, vaječné skořápky, popel ze dřeva. Zbytky vařených jídel a maso nekompostujte – hnijí, páchnou a lákají kuny.

CO S NÍM Vrstvy odpadu prosypávejte hlínou nebo vyčerpanou zeminou z květináčů, zalévejte a čas od času kupku přeházejte vidlemi. Seznamte se s rybářem! Díky stálému hledání žížal bude kompost vždy dokonale přeházený.

HALÓ, DOKTORE!

Datlí ťukání neomylně signalizuje, že strom má problém. Pokud je ve vaší zahradě datel nápadně často, strom prohlédněte nebo ho nechte zkontrolovat arboristou, bude totiž asi potřebovat radikálnější zásah.

Nejsympatičtější plevel

Najdete ho skoro v každém trávníku, nebo aspoň na jeho okraji. Popenec břečťanovitý (Glechoma hederacea) dodá kořeněnou chuť jarním dobrotám. Když ho poprvé ochutnáte, možná to nebude ono, ale nepřestávejte. Popenec má to, čemu se říká ‚získaná chuť‘. Dokonale doplňuje míchaná vajíčka, pomazánky a čerstvé sýry.

KAČENKA ČESKÁ Koncem března a v dubnu ji najdete ve světlých hájích nižších poloh a v ovocných sadech. Hledejte u kmenů a pod hromadami listí.

ČIRŮVKA MÁJOVKA V pěkném počasí vyrůstá už v dubnu, narazíte na ni v parcích a zahradách. Je pěkně masitá, takže se dá dobře sušit a zavařovat.

SMRŽ Král jarních hub má rád teplo – najdete ho kolem cest a na loukách, téměř s jistotou pak v lužních lesích s převahou osik a topolů.