Pálivé listí

Kopřivy rostou všude, hlavně tam, kde je vůbec nechceme. Boj s nimi nikdy nekončí a kopřiva je vždy o krok napřed. Je také ale všestrannou léčivou i užitečnou rostlinou, která toho nabízí opravdu hodně.

Kopřiva je rostlina plná protikladů. Na jednu stranu je to houževnatý plevel, který nespálí nejen mráz, ale kolikrát ani vražedný mix chemických postřiků, na druhou stranu cenná léčivka a po staletí jistota českých kuchařek a hospodyněk, které mnohdy právě díky pokrmům z kopřiv dokázaly vystrojit hostinu i v časech nouze. A to nejen své rodině, ale i zvířatům – kopřivy byly tradičně součástí krmiva drůbeže, hlavně housat a kachňat, ale i dobytka.
Z kopřiv se vyrábějí provazy, za první světové války nahradila pevná kopřivová tkanina nedostatkový len i bavlnu a šily se z ní uniformy, pevné vojenské pytle i deky.
Listy i stonky kopřivy jsou pokryty drobnými špičatými chlupy (trichomy). Každý trichom obsahuje palčivý sekret – vedle histaminu a acetylcholinu se dlouho soudilo, že jeho součástí je i kyselina mravenčí, což ovšem novější výzkumy nepotvrdily. Každopádně pálí jako čert. Když o kopřivu zavadíte, konec chloupku se ulomí, sekret se uvolní a způsobí na kůži podráždění a již zmíněnou bolest.
Kopřivy dorůstají impozantní výšky, v dobrých podmínkách přesáhnou i dva metry. Kopřiva je typickou rostlinou míst, která byla narušena nějakou lidskou činností a následně opuštěna. Zde se volně rozrůstá a díky svým plazivým oddenkům rychle obsazuje velké plochy. Každý zahradník ví, že useknout kopřivu nestačí, musíte ze země dostat celý její oddenek, který může měřit až několik metrů. A když ho přetrhnete a necháte v půdě byť jen kousek, kopřiva z něj znovu vyroste. Jako druh nitrofilní, tedy dávající přednost místům s vysokým obsahem dusíku v půdě, může kopřiva posloužit také jako ekologický indikátor – kupujete-li například pozemek, na němž jsou kopřivy vyšší než váš budoucí dům, zvažte napřed investici do půdního rozboru. A pak že jsou kopřivy jen na obtíž!

NAŠE KOPŘIVY U nás roste kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) a kopřiva žahavka (Urtica urens). Tu první poznáte na první pohled, tu druhou většinou až když o ni zavadíte třeba při pletí záhonu — je drobná a nenápadná, ale o to víc pálí.

KOPŘIVOVÁ JÍCHA Čistě přírodní a velmi vydatné hnojivo si můžete připravit kdykoli: jednoduše natrháte kopřivy, zalijete vodou a necháte zakryté stát na slunci. Po pár dnech můžete naředit 1:1 s vodou a použít přímo k zálivce nebo k postřiku, který odpuzuje mšice a chrání před plísní. Přiznávám rovnou: strašlivě to páchne, ale funguje to.

Nebreč, nebudeš mít revma. Je na tom něco pravdy?

Ve věku tří let jsem vyletěla z houpačky obloukem do kopřiv, samozřejmě nahá, protože o prázdninách u babičky jsme tak jako děti běhali všichni. Byl to horor a rodiče se vytasili s touhle pověrou, která je zakořeněná ještě víc než porost kopřiv. Vznikla z toho, že si revmatici, prý už ve starém Římě, kopřivami šlehali bolavé klouby. Nejspíš jen bolest přerazili pálením, které bylo asi snesitelnější. Je však možné, že tato procedura zvýšila prokrvení a tím i látkovou výměnu v postiženém místě, takže jim rozhodně neuškodila. Spolehlivě odstraní pálení po kopřivě jen čas, no a mně tehdy taky hodně ulevil pískací gumový koník.

VITAMINY Pro zvěř jsou kopřivy zdrojem vitaminů a tříslovin. Srnčí je miluje čerstvé i sušené – těmi zvěř v zimě přikrmují myslivci.

CO VÁS PÁLÍ Elektronová mikrofotografie listu s žahavými chloupky.

Kopřivy jako bezpečný domov

Jeden z našich nejkrásnějších motýlů je na kopřivách přímo životně závislý. Je to babočka kopřivová (Papilio urticae). Samička klade vajíčka na spodní stranu listu, kde se asi po 2 týdnech vylíhnou housenky a začnou okamžitě spásat vše kolem. Na další listy se přemisťují pomocí vláken. Na kopřivách probíhá také kuklení a proměna v motýla.