O vousatém cvalíkovi

Sumec velký je dravec kontrastů. Ač působí naše největší sladkovodní ryba hrozivě, je to pečovatelka. Když se samice vytřou, starostliví samci hlídají a omývají jikry až do doby, než se plůdky vylíhnou.

Slizký obr bez šupin, který se podobá přerostlému žabímu pulci, stojí v našich vodách na nejvyšší příčce potravního řetězce. Vousáč má rád hloubky s měkkým dnem a s úkryty, které tvoří padlé stromy, miluje výmoly a podemleté břehy, místa pod jezy a hlubokými vracáky. Vyhovuje mu hlavně stojatá voda, ale vyskytuje se i v proudících řekách. V dospělosti u nás nemá kromě člověka přirozeného nepřítele. Lov velkých sumců, kterým může být až 40 let, je nezapomenutelný zážitek.

OD MRŇOUSE PO KOLOS
Zdálo by se, že jsou sumci samotáři, ale zvlášť menší ryby jsou docela společenské. Společně se ukrývají, někdy i loví, pohybují se při tom poměrně rychle a obratně projíždějí rozsáhlé revíry. Žerou ryby, ale taky žáby, hlodavce a mláďata vodních ptáků. Velcí sumci dokážou ulovit ryby, které váží několik kilogramů, dospělé kachny a dokonce i ondatry. Malí sumci loví hlavně červy, měkkýše, larvy hmyzu a žížaly. Než vyrostou, ohrožují je dravé ryby, hlavně mníci. Pochoutkou pro řadu ryb jsou i jejich jikry. Malé sumce si můžete splést jen se sumečkem americkým, který má na hřbetě ještě tukovou ploutvičku a u tlamy pár vousků navíc. Sumci začnou nejvíc přibírat, když dorostou do délky jednoho metru. Každý rok jsou pak těžší o 1 až 4 kg. Měření ukázala, že sumec roste plynule a že k dosažení větších rozměrů potřebuje poměrně dlouhou dobu. Čím je větší, tím si dopřává vydatnější sousta. O hltavosti velkých tlam jste už rozhodně mnohé slyšeli. Když sumci polykají objemnou kořist, pomáhají jim zvláštní oválné knoflíkové útvary, pokryté dozadu zahnutými zoubky. Jsou umístěné v jícnu a pohybují se pomocí složitého souboru devíti svalů. Za obrovskou tlamou následuje objemné břicho. Zbarvení kůže je různé, od šedé přes nahnědlou až černou po nazelenalou. Existují také sumci albíni, celí nažloutlí nebo naoranžovělí.

DLOUHÉ VOUSY, MALÉ OČI Na hlavě vynikají dva dlouhé pohyblivé vousy, kterými sumec ochutnává na dálku, na spodní čelisti jsou čtyři menší, všechny vyztužené chrupavkou. Protáhlý tvar oční bulvy je na rozdíl od kulovitého tvaru u ostatních ryb anatomická zvláštnost.

OBLÍBENÉ REVÍRY
V Evropě se sumec velký původně vyskytoval od řeky Rýn na východ. Zasahuje až do přítoků Kaspického moře a Aralského jezera. Protože je teplomilný, chyběl na severu kontinentu, ale třeba také v Itálii. Jako hospodářsky i sportovně ceněnou rybu ho lidé postupně vysadili i v dalších evropských zemích. Ve Španělsku, Francii nebo Itálii tak žijí jen mladé populace s historií několika desetiletí. U nás se sumci vyskytují ve všech nížinných revírech, v dolních tocích řek, v rybnících, pískovnách, údolních nádržích, a pravidelně se i vysazují. Nesmí se lovit v době hájení, která začíná zimou. Před ní si zpravidla stejně velcí jedinci společně vytloukají jámy a ukládají se do nich k téměř zimnímu spánku. Lov je obtížný, a proto u rybářů velmi oblíbený. Bývá opředený mnoha dobrodružnými historkami už proto, že sumci se loví také v noci, když vyjíždějí za kořistí. Lákají je například mělčiny s vodním porostem, stěny břehů a zátočiny. Pokud jsou dravci aktivní ve dne, tak hlavně před bouřkou, za deště nebo když se zakalí voda. Přes den jinak zpravidla odpočívají v hlubších místech s překážkami. České řeky jsou obecně pro sumce malé a dost chladné. Největší kusy proto chytají naši rybáři v relativně teplých údolních nádržích. Úlovky však nepřesahují 100 kg a 2,5 m. Takového macka ale stejně musí vynášet z řeky tři chlapi. I kvůli intenzivnímu lovení už nevídáme obrovské jedince, které se prý podařilo chytit v řekách východní Evropy v 18. a 19. století. Říká se, že tehdy mohli sumci měřit k 5 m a vážit až 300 kg. Kdo ví… Jedno víme jistě. Sumčí maso, zvlášť mladých ryb, je dobré, ale poněkud tučné.

Jak si políčit na sumce

Podle Pavla Tomiho, rybářského průvodce na přehradě Riba Roja ve Španělsku, stojí za zmínku metoda chytání na pelety: „Ve světě se praktikuje už dvě desetiletí a jedná se o velice účinný způsob. Je potřeba mít delší sumcový prut dlouhý 2,7 až 3 m, velký naviják nebo multiplikátor s dostatečným množstvím šňůry o nosnosti 70 až 100 kg. Dále 300 až 400g olovo, pevnostní obratlík a metrový návazec ze šňůry s větší nosností, než má kmenová šňůra, a pevný háček 8/0. Lovné místo je potřeba prokrmit halibutími peletami a zavézt sem nebo nahodit nástrahu v podobě několika pelet, vyvázanou mimo háček. Pak už zbývá jen čekat na záběr. Další způsob atraktivního lovu je chytání na vertikál (Fire Ball), o tom ale někdy příště.“

NEBEZPEČÍ Čerstvě vytřelí sumci bývají obětí jiných vodních živočichů.

Aby se sumci vytřeli, potřebují teplejší vodu, u nás je příhodný konec května a červen. Jikry i malí sumci jsou ale často pochoutkou predátorů.

POZNÁVACÍ ZNAKY Tři páry vousů, kůže bez šupin, dlouhé tělo s plochou ocasní částí, mramorované zbarvení boků, jedna drobná hřbetní ploutev a dlouhá řitní ploutev.

HEJNO Skupina stejně starých jedinců se drží hezky pohromadě.

Sumci nás už prokoukli

Je lov sumců u nás něčím výjimečný? Asi jediným rozdílem je to, že na většině zahraničních revírů je povoleno chytat sumce celoročně. U nás můžete vyrazit na svazové vody po 15. červnu.
Které revíry u nás a v Evropě jsou nejzajímavější pro sportovní rybolov?
Jako velice dobrý se jeví celý tok Labe. Dále pak většina údolních nádrží, především Vranovská, Orlická, Slapská, Hracholusky, Dalešice. Ze zahraničních je asi neplodnější na úlovky několik přehrad na řece Ebro ve Španělsku – Riba Roja, Mequinenza, Flix a celý tok italské řeky Pád. Revíry se nacházejí v oblastech s vysokými teplotami, období aktivity sumce jsou tedy několikanásobně delší než u nás. Z toho vyplývá, že ryby dosahují daleko dříve rekordních velikostí.
Můžete se s námi podělit o nejzajímavější zkušenost z lovu sumců?
Pro mě je na tomto dravci nejzajímavější, jak se dokáže přizpůsobovat tomu, co na něj rybáři v průběhu let vymýšlejí. Já osobně nejradši chytám s vábničkou a musím říct, že sumci tuto metodu už dost prokoukli a tak jednoduše je pokaždé nepřelstíte. V mém rybářském životě se mi už několikrát stalo, že mi sumec atakoval ruku s vábničkou a pokaždé to byla pro mé srdce dost adrenalinová záležitost.

TLAMA Za pysky se skrývají mohutné čelistní oblouky s jemným ozubením, říká se jim kartáče.

HEJNO Skupina stejně starých jedinců se drží hezky pohromadě.