Malý modrý kurník

Nechápu, proč mi trvalo několik let, než jsem dospěla k tomu, že když pořídím kurník a slepice, o domácí vajíčka už nikdy nebude nouze.

Rozhodnutí, že jednou budu chovat vlastní slepice, jsem udělala už kdysi dávno, když jsem si pořídila první domek s malou zahradou. Bohužel, pro chov slepic je důležité, aby se měly na noc kam schovat, protože každý zkušený chovatel vám vysvětlí, že když necháte slepici přes noc venku, určitě ji někdo odnese. Bez ohledu na to, jestli žijete na samotě u lesa, nebo ve městě, nebezpečných dravců nebo zlodějů se najde vždycky dost. Dobře vychované slepičky se rády naučí vstávat za rozednění a při setmění chodit spát. Stačí, když je navedete na pravidelný režim a uvidíte, jak se brzy vycvičí – a možná se jim pak svým harmonogramem taky přizpůsobíte!


Trvalo ještě několik let a několik stěhování, než jsem se pokusila přes internet vyhledat výrobce kurníku, který by se mi líbil. A nakonec jsem ho také našla! Pan Horák ze Žitenic se specializuje kromě střech na stavbu zateplených kurníků, psích boudiček, králíkáren a taky třeba kadibudek. Líbil se mi klasický tvar domečku, který bude na naší zahradě hezky vypadat, ale bylo mi jasné, že bych ocenila ještě některé speciální úpravy. Například jsme se domluvili na tom, že palubky budou osazené podélně místo na výšku, navrhla jsem si i jinou velikost a jiné umístění okénka. Na střechu jsem zvolila místo standardního červeného kanadského šindele šedočerný, který mi připadá elegantnější. Také bylo jasné, že můj kurník určitě dostane barevný nátěr, který by mu ještě přidal oblíbený esprit francouzského venkova. Domluvili jsme se tedy, že kurník koupím bez povrchové úpravy a doladím si ho už sama. Na dvoře firmy pana Horáka nám domeček rozložili na jednotlivé díly, abychom věděli, jak stavebnici poskládat zase k sobě. Náš produkční Honza mi pomohl s převozem – jeho Volkswagen Multivan je tak prostorný, že se do něho poskládá klidně i ještě větší dům než chaloupka pro slepice. U nás na zahradě jsme bez větších problémů domeček zase sestavili. Nohy jsou zasazené asi 40 cm do země a díky tomu, že domek je dalších 45 cm nad zemí, nehrozí prosakování vlhkosti odspodu. Slepičky budou domů pochodovat po žebříku a na snášení vajec mají připravený speciální pokojíček s odklápěcí střechou. Při vybírání vajec se tak nemusíte plazit domečkem, ale hnízdo jednoduše vyberete shora. Pro kurník jsem vyhradila místo v rohu zahrady, chráněné před větrem. Povrch pod ním jsem vysypala pískem, aby se slepičkám pěkně hrabalo. Byla bych nerada, aby mi slepice pobíhaly po zahradě v zeleninových záhonech, takže jsem pro ně ještě vymyslela dekorativní plůtek, který by je mohl v rozběhu aspoň symbolicky přibrzdit. Vyrobila jsem ho z pevných březových větví, které jsem poskládala k sobě a provázala vázacím drátkem. Aby se přes něj slepice nedostaly, musel by být vysoký aspoň dva metry, ale takový zátaras jsem zase budovat nechtěla – to už bych na ten
krásný kurník vlastně skoro neviděla!
Spoléhám tedy na to, že slepice pochopí, kde je jejich místo a budou se zdržovat především ve vymezeném prostoru. Tam budou mít bez omezení povolené i hrabání a vždycky připravenou vodu na pití. A my se konečně můžeme radovat z domácích vajíček.

STAVEBNICE Pan Horák ochotně kurník upravil podle mých představ — palubky osadil podélně místo na výšku, změnil velikost i umístění okénka a kurník dodal bez povrchové úpravy.

KURNÍK NA PRODEJ Zateplený kurník pro 6 nosnic, 120 × 100 × 100 cm, nohy výška 45 cm, prosvětlovací neotvíratelné okénko, střecha z kanadského šindele, cena 7 140 Kč.

DEMONTÁŽ Pánové před námi kurník rozmontovali, abychom věděli, jak ho zase postavit.

ODVOZ Rozložený domek se snadno vejde do auta.

NÁTĚR Odborníci z Balakrylu mi poradili, že nejdřív musím kurník natřít základovou barvou, potom namíchanou akrylovou a nakonec ještě vrchním lakem Polyurex. Na střechu jsem zvolila šindel v šedočerné barvě.

MATERIÁL Potřebujete jen nařezané březové větve, vázací drátek a štípačky.

STAVBA Vždy dvě březové větve zatlačte do země podélně vedle sebe a další dvě mezi ně do kříže.

STAVBA Vždy dvě březové větve zatlačte do země podélně vedle sebe a další dvě mezi ně do kříže.

OMOTÁVÁNÍ Drátek ovažte vždycky alespoň dvakrát kolem každé větve, aby dobře držel na místě a slepice ho postupně svou rafinovaností neodsunuly k okrajům. Nevěřili byste, jak dobře se vyznají! Na facebooku Krásný venkov najdete video, jak mi slepice stejně utekly!

VYKLÁPĚCÍ SNŮŠKA Takhle myslel výrobce na nás, kdo chodíme vajíčka vybírat. Díky vyklápěcí snůšce je to dokonale pohodlné.

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ Slepičky budou chodit domů po parádním žebříčku a venku mají připravené pítko, kde pro ně bude vždycky dost vody. Protože jde o drůbež hrabavou, ocení písčitý povrch svého výběhu, kde se jim bude hrabat opravdu lehce a s radostí.